O ŠŇŮRÁCH

Vítejte mezi špagáty a šňůrami 🙂

Když jsem objevila možnost zpracování šňůry, začala jsem se pídit, jaké možnosti nabízí tuzemský trh. Zjistila jsem, že šňůr je hodně druhů a po několika pokusech jsem zůstala u bavlněné, splétané, měkké šňůry na tašky a bavlněné, stáčené a pevné na ošatky. Bavlna se dobře barví, dá se prošít a je to přírodní materiál. S tím šitím jsem ale narazila na problém, že dnešní běžné šicí stroje nejsou na tak hrubý materiál stavěné. Tak jsem se vrátila k mašince třicet let staré, uvnitř kovové a to je docela jiná práce. 🙂 Přesto jsem doslova zavařila i tu. Takže nakonec jsem koupila starou, průmyslovou mašinu, určenou na šití kůže a zatím se zdá, že to bude ono 🙂 Barvím barvou Duha, vařím šňůry ve velikém hrnci a pak barvu ustaluji v octovém roztoku.

TAŠKY

šňůry mají omezenou možnost tvarování, přesto trošku ovlivnit tvar se dá. Ideální je měkká splétaná šňůra, protože pruží. Stáčená pevná se dá taky použít, ale je daleko obtížnější na zpracování a výrobky jsou tvrdé a nepoddajné. Dělám tašky široké – plážové, nebo kónické – mírně rozšířené, rovné, do ruky s krátkým uchem nebo bambusovými uchy, dlouhými uchy nebo s popruhem přes rameno. Dají se zapnout na knoflík nebo mají stahovací uzavírání, mohou být s koženým nebo textilním dnem a uchy ( většinou použiji recyklovaný materiál) nebo jsou otevřené. Nemají textilní podšití. Rozměr je většinou +/- 40 cm šířka u horního okraje a +/- 30 cm na výšku, ale rozměr je možné přizpůsobit přání zákazníka.

Barevné tašky a batohy

Zařadila jsem výrobu taško-batohu 🙂 Jmenuje se taška EVA a její dvě ucha se dají nosit přes rameno a nebo jako popruhy batůžku na zádech.

TAŠKY S VLNOU
taková taška je vyrobena sešíváním šňůry, kterou jsem nejdříve omotala vlnou, běžnou přízí na pletení. Trpělivě jedna otočná příze za druhou.

Je to velmi pracné, ale výsledek je neskutečně efektní. Přesvědčete se v galerii.

Kolekce s vlnou

BATOHY
jsou to buďto vaky na stažení šňůrou nebo rovný pytel na knoflíky. Mohou mít popruh umístěný na středu a nebo dva samostatné. Rozměr bývá 30-40 cm na výšku a asi 30 cm šířka. také u batohů je možné vyrobit rozměry dle přání. Taky šiji batoh EVA, který se dá nosit jako taška přes rameno a jednoduchou úpravou uší se z tašky stane batoh na záda.

KOŠE, OŠATKY
na ty je naopak lepší pevná, kroucená šňůra, která dobře drží tvar. Velikosti od 10-12 cm v průměru až po 35 cm a nejvyšší koš měl 40 cm. Velké koše se dají ušít i z měkké šňůry. Košíky a ošatky lze kombinovat s textilem – omotání šňůry nebo nastavení výšky se stahováním šňůrkou.

Koše,ošatky, nádoby

PROSTÍRÁNÍ, KOBEREČKY … velikost, tvar i barvu volím na přání

Prostírání, koberečky

SEDÁKY
z měkké šňůry, většinou dvoubarevné, jako výplň jsem použila vak naplněný pohankovými slupkami, jsou hodně těžké, takže to trochu komplikuje cena poštovného, ale vymýšlím další výplně 🙂

Přidala jsem i taburetky na dřevěných nohách.

sedáky

STÍNIDLA NA LAMPY
novinka v sortimentu :), z měkké šňůry přírodní nebo barvené, případně s vkládanou vlnou. Stínítka prodávám samostatně, bez el. přívodu.

Stínidla na lampy

Když  se dohodnu se zákazníkem na objednávce, tak zboží vyrobím, nafotím a pošlu k odsouhlasení. Pokud je vše v pořádku, zákazník pošle peníze na účet předem (a tím se vyhneme EET ) 🙂 a já hned posílám balíček poštou. Ceny se odvíjí od spotřeby materiálu a pracnosti, zda je materiál nejdříve barvený, zda jsou tašky zdobené dalšími ručně vyráběnými doplňky, zda je došito stahovací uzavírání, jestli má taška posunovací popruh na knoflíky apod.

Cena poštovného je obvykle 105,- Kč (výjimkou jsou sedáky).

Termín dodání je obvykle 2-3 týdny nebo dle dohody.

Mám radost, když zákazník projeví vlastní fantazii :-), raději dělám pokaždé něco nového.

ÚDRŽBA – všechny tašky je možné prát v pračce na 30°C. Po vyprání to chce trochu vytvarovat a pak docela dlouho schnou… 2 dny… sušičku nedoporučuji. Barvené tašky pro jistotu neperte s jiným prádlem, ale neměly by téměř vůbec pouštět.  Je vhodné, na tašku použít impregnační sprej, vydrží déle čistá a při případném dešti nenasaje tolik vody.

zásoby 🙂

tomu říkám objednávka! 🙂

to je Golem 🙂 konečně silný stroj

v čem to ten kocour leží?

čekání na opravu stroje:

příprava na jarmark v kavárně Moje dílna

skládám si barevník 🙂

„Moje dílna“ je kavárna s kurzy kreativního tvoření. Vedla jsem jeden z kurzů … šití z prádelních šňůr 🙂

Všichni naši kocouři moc rádi pomáhají 🙂

 

když je krásně, stěhuji ten cirkus ven 🙂 …ty větší rozměry se venku dělají líp 🙂

zkoušení nových barev